NORTH ATLANTIC TREATY ORGANISATION – NATO

Charakteristika NATO

NATO je oficiálne zaužívanou skratkou zo slov NORTH ATLANTIC TREATY ORGANISATION, čo v slovenčine znamená Organizácia Severoatlantickej zmluvy. Severoatlantická aliancia je spoločenstvo slobodných štátov odhodlaných brániť svoju slobodu a spoločenské hodnoty demokracie, ľudských práv a právneho štátu. Organizácia Severoatlantickej zmluvy je spojenectvo severoamerických a európskych demokracií, ktoré zaisťuje ich bezpečnosť prostredníctvom politickej a vojenskej spolupráce. NATO je zoskupenie vytvorené na zabezpečenie kolektívnej obrany, bezpečnosti a slobody jej členov. NATO na tento cieľ používa predovšetkým politické prostriedky a to ako pri dlhodobých programoch, tak aj v krízových situáciách. Hľadanie stability a mieru v Euroatlantickej oblasti, dobré vzťahy s ďalšími krajinami sú základnými prostriedkami plnenia cieľov NATO. Aliancia vytvára priestor pre konzultácie a hľadanie riešení v politickej a vojenskej oblasti a na spoluprácu v ekonomickej sfére a na vedeckých programoch. Na podporu týchto cieľov však vytvára aj vojenské štruktúry.

Sídlo NATO 

Sídlo NATO v Bruseli je politickým centrom Aliancie. Je stálym sídlom Severoatlantickej rady. Sídlia v nej Stáli zástupcovia členských krajín a národné delegácie, Generálny tajomník NATO, vojenskí zástupcovia členských krajín a vedenie Vojenského výboru. Taktiež je sídlom diplomatických misií partnerských krajín, konzultačných a kontrolných orgánov centrály a množstva agentúr NATO.

V centrále NATO pracuje 3 150 ľudí a 1 400 z nich sú členovia národných civilných a vojenských delegácií.

Vzťahy s inými krajinami

Dnes na zaisťovaní bezpečnosti euroatlantickej oblasti s NATO spolupracuje takmer 30 partnerských krajín vrátane napríklad Švajčiarska, Švédska, Ruska či Arménska. Každá partnerská krajina NATO si uvedomuje, že ak si praje mier a stabilitu, musí k ich uchovaniu prispieť svojím dielom.

Jedným zo základných cieľov NATO je udržiavanie mieru a stability a euroatlantickom regióne. Jedným z prostriedkov na plnenie tohto cieľa je budovanie korektných vzťahov s nečlenskými krajinami, či už v rámci programov pre prípravu na členstvo, alebo mimo neho.

Podnet pre rast ekonomiky a životnej úrovne

Tam, kde je bezpečne, sú vytvorené základné podmienky pre prosperitu. Naopak, krajina, ktorá nie je bezpečná, nemôže ani prosperovať. Bezpečnosť a prosperita sú spojené nádoby. Štáty Aliancie sa za desaťročia od roku 1949 vypracovali k bohatstvu a prosperite vďaka ochrannému dáždniku Severoatlantickej aliancie.

Záruka suverenity a rovnocennosti

V Aliancii má každý štát, či veľký alebo malý, rovnocenné postavenie a rovnocenný hlas. Aliancia rozhoduje na základe konsenzu, čo znamená, že so spoločným postupom musia súhlasiť všetky členské štáty. Členstvo v NATO je teda pre člena zárukou, že sa o závažných záležitostiach nebude rozhodovať bez jeho vedomia a súhlasu.

Moderné a profesionálne ozbrojené sily

Väčšina štátov a ľudí tejto planéty si nepraje vojny, katastrofy, teroristické útoky. Žiaľ, dochádza k nim a je nevyhnutné byť schopný im čeliť. Preto aj mierumilovné štáty musia udržiavať svoje armády. Členstvo v Aliancii umožňuje deľbu práce, špecializáciu a spoluprácu. To zaručuje, že ozbrojené sily štátu sú moderné a dobre vycvičené a navyše každý členský štát stoja menej peňazí, ako keby sa o svoju bezpečnosť mal starať sám.

Spoluvytváranie novej Európy

Európa sa s koncom studenej vojny zásadne zmenila. S pádom Berlínskeho múru sa vytvoril priestor pre jej skutočné zjednotenie, pre vytvorenie jednej Európy namiesto „dvoch“. Dve základné inštitúcie nášho kontinentu, Európska únia a Severoatlantická aliancia, si uvedomili, že nemôžu zotrvávať v studeno-vojnových hraniciach, ale že sa musia rozširovať, a tým ponúknuť bezpečnosť a prosperitu aj ďalším krajinám. Rozširovanie NATO a EÚ je jeden proces, ktorý vedie k vytvoreniu jednej Európy, bezpečnej, stabilnej a prosperujúcej.