Členstvo SR vo WTO

Členstvo SR

SR sa stala zmluvnou stranou GATT-u 1. januára 1993 na základe Protokolu o prístupe SR ku GATT. Týmto prevzala všetky práva a záväzky voči zmluvným stranám GATT-u od roku 1948, t.j. od vstupu bývalej ČSR do GATT-u. Na základe Dohody o zriadení WTO sa SR stala dňom vzniku WTO (1. január 1995) jej pôvodným členom. Z členstva SR vo WTO vyplýva povinnosť dodržiavať princípy, postupy a záväzky uvedené v dohodách a dohovoroch platných v rámci WTO.

Vstupom SR do EÚ sa v SR realizuje spoločná obchodná politika EÚ. Legislatívnym základom spoločnej obchodnej politiky EÚ sú články 131 a 133 Zmluvy o založení Európskych spoločenstiev, ktoré boli spresnené Amsterdamskou zmluvou a Zmluvou z Nice. Európskej komisii (EK) boli pridelené výlučné kompetencie pri formulovaní a realizácii spoločnej obchodnej politiky EÚ. V tomto kontexte je v kompetencii EK aj vykonávanie obchodných dohôd v rámci WTO, dohôd s regionálnymi organizáciami či krajinami mimo EÚ. Na rokovaniach v rámci WTO vystupuje stály predstaviteľ EK a členské štáty EÚ zastávajú len pozície pozorovateľov.

Členské krajiny EÚ prezentujú svoje pozície k jednotlivým problematikám WTO vo Výbore 133 Rady EÚ. Výbor 133 je poradný orgán Rady EÚ, zodpovedný za multilaterálne obchodné záležitosti. Pravidelne sa stretáva na úrovni titulárov (Titularies, Full Members), zástupcov (Deputies) a expertov (napr. za oblasť textilu, služieb, ocele). Všetky materiály z oblasti spoločnej obchodnej politiky sa musia najprv prerokovať vo Výbore 133, následne sú predložené výboru COREPER II (Výbor stálych zástupcov) a potom sú prerokované v Rade EÚ.

Spoluprácu s WTO v SR zastrešuje MH SR, ktorého zástupcovia reprezentujú pozície SR vo Výbore 133 Rady EÚ. Slovenskú republiku vo WTO zastupuje Stála misia SR pri Úradovni OSN a ďalších medzinárodných organizáciách v Ženeve, v rámci ktorej je vytvorená sekcia WTO.

Európska hospodárska komisia –EH (Economic Commissions for Europe – ECE)

EHK bola založená v roku 1947 ako jedna z prvých regionálnych komisií. Jej aktivity smerujú najmä do podpory rozvoja obchodu a výmeny technických informácií, do negociovania nadvládnych dohôd a do výskumu a analýz regionálneho hospodárskeho rozvoja.

Plenárne zasadania EHK sa uskutočňujú raz do roka. Pri organizácií pôsobia tieto pracovné orgány – Starší poradcovia vlád členských krajín EHK pre problémy životného prostredia a vôd, Starší poradcovia vlád členských krajín EHK pre vedu a technológiu, poradné skupiny pre oceľ, chemický priemysel, strojársky priemysel a automatizáciu, pre štandardizáciu a výbory pre pôdohospodárstvo, pre drevárstvo, pre ľudské osídľovanie, pre vnútrozemskú dopravu, pre energiu, pre rozvoj obchodu.