Vplyvy moci trhu

Vplyv na ceny:

Mnohé expertízy dokazujú, že monopoly spôsobujú zvýšenie cien dvoj, troj až niekoľko násobne. Najlepším príkladom je OPEC, ktorý zásobuje svojimi ropnými produktmi svojich členov (predovšetkým na Strednom Východe). V rokoch 1973-74 OPEC zvýšil ceny ropy z 3$ za barel na 14$, v roku 1979 sa cena vyšplhala až na 30$ za barel. Toto desaťnásobné  zvýšenie prinieslo viac ako 100 biliónov $ v extra výnosoch členom OPEC.

Cenová diskriminácia: Monopol zvyšuje aj cenovú diskrimináciu. Znamená to stanovovanie rôznych cien v rámci toho istého druhu tovaru v súlade s pružnosťou dopytu. Cenová diskriminácia je zdrojom obrovských profitov, je bežná v rámci rôznych trhov, ale v lekárenskom a leteckom priemysle sa prejavuje najviac.

Napr. Lieky- predávajú sa skupinám s rôznou pružnosťou dopytu, predovšetkým sú to individuálni pacienti, ktorí kupujú to, čo im lekár predpíše a reťazce nemocníc, ktoré ťažia z toho čo najnižšie ceny.

Profitability– výnosnosť

Vyššie ceny a spomínané diskriminácie cien sú hlavným zdrojom vyšších profitov. Profity monopolov predstavujú väčšinou 20-30% investovaného kapitálu, profity trhov, kde existuje konkurencia asi 10%. Profity monopolov sa v mnohých prípadoch pokladajú za akési renty, zarobené vďaka dominantnej výkonnosti a inovačným technológiám. V dominantných firmách, ktoré sú ochotné viac riskovať, zvýšený profit predstavuje prémiu za tento risk. Tieto vyššie profity odzrkadľujú moc trhu. Kebyže neexistuje protimonopol, neefektívnosť by bola väčšia, takisto ako aj moc trhu. Chicago- UCLA argumentuje, že existuje aj nadradená výkonnosť dominantných firiem, táto hypotéza však nebola úplne potvrdená. Napr. Eastman Kodak vlastnil viac ako 80% amerického amatérskeho filmového trhu asi 90 rokov. Túto pozíciu si uchoval aj napriek tomu, že existovali ďalšie spríbuznené trhy s fotoaparátmi a filmami a jeho inovácie sa pokladali v 70. tych rokoch za priemerné.

Reklama

Informačná: obohacuje zákazníka o nové vedomosti a v prípade záujmu, uľahčuje jeho rozhodovanie

Presviedčacia: mení rozhodnutia ale nie tak, že suverenita zákazníka vynáša zisk, preto tieto reklamy sú ekonomicky zbytočné (zbytočné mrhanie financiami na takýto typ reklamy)

Ďalšia kategória je „stand off“ reklama medzi oligopolistami, bez žiadnych ekonomických ziskov. Vzniká vtedy, keď firmy sú ochotné vzdať sa svojich nákladov v rámci reklamy za tým účelom, aby nestratili klientelu.

Konkurencia zvyčajne podporuje technologický pokrok

Trh, kde existuje konkurencia je schopný väčších inovácií ako monopol, nakoľko monopolisti sú znepokojení faktom, že inovácia by znehodnotila časť alebo celú hodnotu existujúcej technológie. Efektívna konkurencia, obzvlášť v rámci voľného oligopolu optimalizuje 1. aj 2. fázu čiže, vynálezy a inovácie.